Udekorowanie wypieków sprawia, że cieszą one nie tylko nasze podniebienie, ale i oczy. Niektórzy doszli już w tym do takiej wprawy, że tworzą wręcz arcydzieła. Popularność tematu rośnie, co można zauważyć choćby po mnogości programów cukierniczych w telewizji i Internecie. Dzięki dużemu zainteresowaniu artykuły pomocnicze do ciast i tortów, stają się nie tylko łatwo dostępne, ale i tanie.

Jednym z najpopularniejszych i klasycznych zdobień jest wykonywanie ich za pomocą rękawa cukierniczego i worków do szprycowania. Dzięki możliwości doboru różnych końcówek w przypadku rękawa, można tworzyć dekoracje w różnych kształtach. Najpopularniejsze to kwiaty, a zwłaszcza różyczki oraz gwiazdki i linie. Dobrze dobrana szpryca cukiernicza jest dużym ułatwieniem w kuchni. Łatwo się ją napełnia i nie ślizga się w dłoniach. Za pomocą takiego rękawa można również tworzyć foremne ciasteczka.

Jeśli nie czujesz się dobrze w samodzielnym tworzeniu zdobień, możesz udekorować wypiek gotowymi elementami. Nadają się do tego świeże owoce, ciastka, muffiny, draże, posypki i różnego rodzaju słodycze. Możesz zaszaleć i dodać również takie ozdoby, jak kwiaty zarówno sztuczne, jak i prawdziwe. Niesłabnącą popularnością cieszą się toppery. Są to obrazki lub napisy na patyczku, które można bez problemu wetknąć w ciasto. 

Masa cukrowa to cudowny wynalazek, chociaż trzeba nauczyć się z nią pracować. Można pokryć nią tort „na płasko”, aby położyć na niej inne elementy lub stworzyć niesamowite figurki. Nie warto poddawać się na początku, jeśli coś się nie uda. Z masą trzeba nauczyć się pracować i ją wyczuć oraz znaleźć odpowiednią dla siebie. Jeśli dasz jej szansę z czasem na pewno się polubicie, gdyż daje niesamowite możliwości stworzenia czego tylko się zechce. 

Warto nie zapominać o możliwościach kremów i polewy. Można pokryć nimi cały wypiek lub tylko wierzch kremem i sprawić, aby polewa spływała po bokach. Istnieje rodzaj tortów zwany „naked cake”. To idealne rozwiązanie dla początkujących. Upieczony tort wystarczy tylko wygładzić kremem za pomocą szpatułki. Można dodać wyżej wspomniane gotowe elementy.

Przy tworzeniu tortów warto również pamiętać o dedykowanych im podkładach. Dzięki nim wypieki dobrze się trzymają podłoża i łatwiej się je przenosi.  Bez problemu można umieszczać je w kartonach na torty. Istnieją wersje dzięki, którym można tworzyć piętrowe cudeńka. To kolejny prosty sposób, aby sprawić by nasz tort był spektakularny. Takie podkłady mają specjalne otwory, w których umieszcza się wsporniki. Dzięki temu, ze łatwo je zakryć kremem czy ciastem nie widać ich i nie wpływają negatywnie na estetykę.

Tort piętrowy udekorowany gotowymi słodyczami i spływającą polewą

Tort na złotym podkładzie udekorowany za pomocą kwiatów

Zobacz artykuły autora
Aleksander Ratajczak

Właściciel firmy Aleksander-Print

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając Akceptuję lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.