Czekolady występują pod różnymi postaciami. Do najpopularniejszych należą gorzka, mleczna i biała. Dla jednych jej jedzenie to po prostu chwila przyjemności, a dla innych afrodyzjak zwiększający pożądanie Może działać jako swego rodzaju lek na smutki i poprawiać nastrój. 

Powstanie czekolady - historia pysznego smakołyku

Historia czekolady zaczęła się ponad 4000 lat temu. Czyli ponad 1000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Początek jej istnienia przypisuje się starożytnej Mezoameryce, czyli obecnym terytorium Meksyku. Olmekowie, którzy byli przedstawicielami jednej z najstarszych cywilizacji w Ameryce Łacińskiej, odkryli pierwsze krzewy kakaowca oraz to jak z kakao przyrządzić czekoladę. Olmekowie używali jej jako lekarstwa oraz pili przy odprawianiu ceremonii.

Przez tysiące lat wiele kultur używało czekolady w różnych celach. Na przykład Majowie używali jej do stworzenia napoju Bogów zwanego „xocolati” czyli gorzka woda. Aby wytworzyć xocolati Majowie używali prażonych oraz ucieranych ziaren kakaowych mieszkając je z papryczką chili, wodą oraz skrobią kukurydzianą. Następnie przelewali mieszkankę z naczynia do naczynia, uzyskując gęsty napój pokryty pianką.

Innym ludem uważającym ziarna kakaowca za dar od Boga Quetzalcoatla byli Aztekowie. Ten starożytny naród znalazł dla ziaren kakaowca różne zastosowania. Używali ich jako środek płatniczy, ale jednocześnie tworzyli z nich napoje, które służyły im jako trunki orzeźwiające, afrodyzjaki oraz pili je przed wyprawami wojennymi.

Czekolada w Europie

Do Europy ziarno kakaowca dotarło szybciej niż przepis na czekoladę. Pierwsze wzmianki o owocach kakaowca sięgają wyprawy Krzysztofa Kolumba, który podczas napadu na statek Majów odkrył nowy owoc. Co ciekawe Kolumb nie poznał sposobu przygotowania czekolady oraz nie zaznał jej smaku. Dopiero w 1528 roku przebywający na dworze meksykańskiego władcy Montezumy II hiszpański konkwistador Hernan Cortez, spróbował napoju xocoatl oraz uzyskał na niego przepis. Xocoatl w Hiszpanii zmieniła swój skład i zamiast papryczek chili, zaczęto dodawać cukier oraz miód, aby złagodzić naturalnie gorzki smak.

Po 1528 roku kakao bardzo szybko zyskało ogromną popularność wśród ludności europejskiej. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu wiele krajów kolonizacyjnych chciało zdobyć ziarna, lecz przez ponad 100 lat Hiszpanom udawało się utrzymać monopol handlowy na ten luksusowy produkt. W późniejszym czasie takie kraje jak Anglia, Holandia oraz Portugalia podbiły tereny gdzie mogli również uprawiać kakaowiec.

Władca Francji Ludwik XIV rozpowszechnił czekoladę we Francji. To on wprowadził zwyczaj spożywania kakao na dworach królewskich, a także wśród arystokracji. Informacje o stylu życia króla rozeszły się po innych krajach europejskich, co poskutkowało tym, że inni monarchowie zaczęli go naśladować. W ten właśnie sposób zwyczaj picia czekolady trafił między innymi do Anglii, Holandii, Niemiec czy Szwajcarii.

Dopiero w XVII wielu czekolada pitna trafiła zaczęła trafiać do ogółu społeczeństwa, za pośrednictwem powstałych w tamtym okresie kawiarenek.

1828 rok - przełom w produkcji czekolady

Proces produkcyjny czekolady był bardzo mozolny i trudny. Dużym problemem okazała się również bardzo wysoka zawartość tłuszczu w ziarnach czekolady, przez co dość szybko się ona psuła. Przez to czekolada nadal była dobrem luksusowym. Jednak zbliżająca się dużymi krokami rewolucja przemysłowa przyniosła duże zmiany.

W 1828 roku Coenraad van Houten zrewolucjonizował rynek czekolady. Dzięki zbudowanej przez niego maszynie można było tłoczyć masło kakaowe z prażonych ziaren. Następnie z masła kakaowego tworzono bloki, które następnie mielono w celu uzyskania kakao w proszku. Pierwsza tabliczka czekolady podobna do tej, jaką znamy dziś pojawiła się dopiero w 1849 roku.

Gorąca czekolada z piankami

Gorąca czekolada z piankami

Czekolada w różnej formie

Czekolada w różnej formie

Powiązane produkty

Barwniki spożywcze w żelu wysokiej jakości. Nawet z małej dawki aplikacji możemy uzyskać intensywne i żywe kolory dzięki zastosowaniu dużej mocy barwnej. Barwniki żelowe idealnie nadają się do barwienia mas cukrowych, bitej śmietany, lukru czy produktów na bacie cukry, kruchego ciasta oraz biszkoptów i wiele więcej. 
Masa cukrowa
Obecnie brak na stanie
36,63 zł
Masa plastyczna (cukrowa) firmy Modecor, dzięki której pięknie udekorujesz torty angielskie , ciasta, muffiny, pierniczki oraz stworzysz niepowtarzalne figurki na Swój tort. Dzięki swojej plastyczności lukier plastyczny jest gotowy od razu gotowy do użycia. Wystarczy ugnieść rozwałkować i wycinać kształty lub formować jak plastelinę i tworzyć z niej...
Podkłady pod torty i ciasta

PODKŁAD POD TORT STYRODUR BIAŁY

STY_B
10,52 zł
Podkład styrodurowy okrągły Biały ✅Podkład wykonany z styroduru. ✅Na górze podkładu biała podkładka do żywności ✅Rodzaj podkładu spełnia wszelkie atesty do żywności.
Podkłady pod torty i ciasta

PODKŁAD POD TORT STYRODUR CZARNE

STY_CZ
11,03 zł
Podkład styrodurowy okrągły Czarne ✅Podkład wykonany z styroduru. ✅Na górze podkładu czarna podkładka do żywności ✅Rodzaj podkładu spełnia wszelkie atesty do żywności.
Podkłady pod torty i ciasta

PODKŁAD POD TORT STYRODUR SREBRNY

STY_S
11,03 zł
Podkład styrodurowy okrągły Srebne ✅Podkład wykonany z styroduru. ✅Na górze podkładu srebrna podkładka do żywności ✅Rodzaj podkładu spełnia wszelkie atesty do żywności.
Podkłady pod torty i ciasta

PODKŁAD POD TORT STYRODUR ZŁOTY

STY_Z
11,03 zł
Dzięki zastosowaniu sytroduru o grubości 2 cm wraz z podkładką złotą otrzymujemy sztywny podkład z atestami do kontaktu z żywnością o gładkiej wierzchniej warstwie która jest odporna na tłuszcz oraz nie przesiąka. Jako producent tego produktu dajemy możliwość zamówienia podkładu na wymiar oraz jest możliwość stworzenia wzoru takiego jak serce itd....
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając Akceptuję lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.