Różnego rodzaju ciasta robiono już w starożytności, chociaż oczywiście nie wyglądały tak jak te dzisiejsze. Wykorzystywano do ich wypieku różne rodzaje mąk i dodatków w zależności od ich dostępności. Ich pojawienie się w Polsce przypisywane jest pochodzącej z Włoch małżonce Zygmunta I Starego, królowej Bonie Sforzy. To prawdopodobnie ona w 1518 roku przekazała cukierniczy pomysł z ojczyzny na królewski dwór.

Idea tworzenia słodkich wypieków tak bardzo się przyjęła, że w historii zapisały się słynne torty. Tort Pavlova to bezowy deser z bitą śmietaną i świeżymi owocami, nazwany prawdopodobnie na cześć rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej w pierwszej połowie XX wieku. Tort Szwarcwaldzki zwany również Czarnym Lasem, to czekoladowe ciasto z bitą śmietaną i wiśniami. Wymyślili go cukiernicy Josef Keller lub Erwin Hildenbrand.

Mnogość dostępnych produktów spowodowała rozwój w dziedzinie robienia i dekoracji tortów. Każdy kto choć odrobinę zna się na pieczeniu lub samym cukiernictwie, może stworzyć swój własny wypiek za pomocą tortownicy. Nietrudno również o jego dekoracje. Gotowe kremy, masy cukrowe oraz elementy do zdobień są powszechnie dostępne. Istnieje również opcja zakupu już gotowego ciasta, które można samodzielnie przełożyć ulubionymi dodatkami.

Idealnym rozwiązaniem przy tworzeniu tortów jest wykorzystanie specjalnych podkładów. Ich użycie nie tylko ułatwia pracę, ale sprawiają, że już gotowy deser będzie bardziej stabilny i trwały. Pomagają również w jego przenoszeniu. Istnieją egzemplarze z dziurkami, w których można umieścić wsporniki. W ten sposób wzmacniana jest konstrukcja i bezproblemowo można stworzyć torty piętrowe. Najpopularniejsze są podkłady okrągłe i prostokątne, jednak istnieje możliwość zakupu takich stworzonych na indywidualne zamówienie w dowolnym kształcie.

Takie podkładki występują też w mniejszych rozmiarach na porcje pojedyncze. To prosty sposób na podanie tortu, ciasta czy małych przystawek gościom. Kupując podkłady od sprawdzonych producentów nie trzeba się przejmować ich jakością. Mają wszelkie niezbędne atesty i są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Nie trzeba się również obawiać o ich trwałość – są odporne na wilgoć i ciężar ciasta.

Beza Pavlova

Tort Szwarcwaldzki

Zobacz artykuły autora
Aleksander Ratajczak

Właściciel firmy Aleksander-Print

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając Akceptuję lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.