- Aktualności
- 0 polubienia
- 36 wyświetlenia
Wielkanoc to czas radości, ciepła i spotykania z bliskimi. Towarzyszy temu wzniosła i pozytywna atmosfera. Wspólne posiłki, spędzanie czasu i obdarowywanie się podarkami to zwyczaje wielu ludzi w naszym kraju. Święto to ma przede wszystkim podłoże religijne, jednak nawet nie obchodzący go, często wykorzystują ten czas by spędzić go rodzinnie. Nic dziwnego, sama Wielkanoc jak i dzień po niej, są ustawowo wolne od pracy co pomaga w takim zaplanowaniu czasu. Niezależnie jednak z jakich pobudek ważne jest dla nas to Święto, warto by spędzić je miło i przyjemnie.
Kiedy będzie Wielkanoc 2025?
W tym roku Wielkanoc odbędzie się 20 kwietnia. Jak zawsze będzie to niedziela. Tegoroczne obchody Wielkiej Nocy odbędą się dość późno. Wynika to z faktu, że jej data corocznie ustalana jest na podstawie cyklu księżycowego, który wypada nieco inaczej niż rok słoneczny. Za sprawą ustaleń soboru nicejskiego z 325 roku naszej ery, Wielkanoc wypada w najbliższą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Najważniejsze jednak, że data ta w każdym roku może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
Skąd wziąć pomysły na dekoracje Wielkanoc 2025?
Jeśli zastanawiasz się jak udekorować stół na Wielkanoc 2025, to nie wiedz, że nie tylko Ty. Warto wykorzystać elementy z poprzednich lat, jednak w taki sposób aby skomponować je z nowymi. W ten sposób można stworzyć nowe dekoracje, nie popadając w konsumpcjonizm. Najpopularniejszymi motywami na Wielkanoc, które stale się powtarzają są zające, kurczaki, aranżacje kwiatowe typowo wiosenne, palmy wielkanocne, pisanki i koszyki. Najczęściej występujące odcienie to pastele, kojarzące się z aktualną porą roku.
Również jeśli nie masz pomysłu na udekorowanie swojego domu i stołu na święta Wielkiej Nocy, staraj się zwracać uwagę na pojawiające się ozdoby w sklepach i centrach handlowych. Jak dobrze wiemy, te zjawiają się tam na długi czas przed wydarzeniem. Jednak dzięki temu możemy szybciej zobaczyć jaka będzie tegoroczna moda.
Jakie rośliny i kwiaty są na Wielkanoc?
Do najpopularniejszych roślin związanych z Wielkanocą należą rzeżucha, żonkile, hiacynty, bazie wierzbowe znane także jako bazie kotki, tulipany, krokusy, bukszpan. Świetnie wyglądają jako pojedyncze elementy, ale także we wspólnych kompozycjach. Dodatkowym atutem rzeżuchy jest to, ze można ją spożywać. Smakuje wspaniale na kanapkach ze świeżymi warzywami. Bardzo łatwo się ją wysiewa i szybko rośnie.
Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc? I jak to zrobić?
Nasiona rzeżuchy wystarczy umieścić na mokrej wacie w dowolnym naczyniu. Dbać aby cały czas podłoże było odpowiednio wilgotne (czasem wystarczy spryskać delikatnie raz czy dwa razy dziennie) i już po kilku dniach widać efekty. Gotowa do spożycia będzie po około tygodniu. Dzięki łatwości w jej uprawianiu, można ją wysiać w wielu ciekawych naczyniach czy pudełkach choćby z motywami wielkanocnymi. To dobra alternatywa dla osób, którym nie po drodze z uprawianiem bardziej zaawansowanych roślin. Lub dla dzieci, które chcemy zarazić pasją do ogrodnictwa.
Ciekawym sposobem na dekoracje, jest wysianie rzeżuchy w skorupce jajka. W połówce opróżnionego jajka wystarczy umieścić watę i wsypać nasionka. Dbać jak opisane wyżej czyli po prost o odpowiednią wilgotność. W niedługim czasie powstanie prosta, a zarazem efektowna dekoracja. Jeśli lubisz minimalistyczne elementy wystroju, może Ci się spodobać oferta drewnianych topperów do wbijania w wypieki, z możliwością Twojego dowolnego napisu.
Jakie ciasta piecze się na Wielkanoc?
Jednym z najbardziej charakterystycznych wypieków wielkanocnych jest babka. To puszyste ciasto drożdżowe, zwykle z dodatkiem bakali. Mogą być to rodzynki, orzechy czy skórka pomarańczowa lub cytrynowa. Tradycyjnie piecze się ją w specjalnej wysokiej formie, która w środku ma dziurę, a jej brzegi są falowane. Za pomocą tego powstaje charakterystyczny kształt. Do najczęściej wybieranych babek należą babka piaskowa na maśle, marmurkowa (dwukolorowa) z kakao lub bardziej podstawowa wersja cytrynowa i waniliowa. Zaletą takich babek jest duże pole do popisu w dekoracjach. Wystarczy polać je lukrem lub pokusić się o kolorowe polewy i posypki. Wszystko zależy od naszych upodobań. Takie dekorowanie nie wymaga większych umiejętności, więc podobnie jak z rzeżuchą - nada się dla początkujących lub dzieci.
Kolejną wielkanocną tradycją cukierniczą jest mazurek. To niskie, słodkie ciasto na kruchym, cienkim spodzie. Zwykle bardzo bogato zdobione przeróżnymi polewami i dodatkami. Wymaga już nieco większej wprawy w przygotowaniu niż babka. Najczęstsze wersje tego ciasta to mazurek kajmakowy z ogromną ilością toffi, czekoladowy z orzechami oraz migdałowy z kruchą posypką. Jego nazwa słusznie może kojarzyć się z tańcem „mazur”, a sam wypiek robiony jest w Polsce od XVII wieku.
Popularna, głównie na wschodzie naszego kraju, jest pascha. To wypiek ze słodkiej masy serowej przygotowywanej z twarogu, masła i bakalii. Paschę podaje się w charakterystycznej, stożkowej formie. Z serowych ciast równie popularny jest sernik. W zależności od tradycji czy upodobań może być z rodzynkami, polewą, różnymi wersjami spodów czy galaretką z owocami.
Co upiec na Wielkanoc? Nie tylko ciasta
Pamiętajmy, że na Wielkanoc nie musimy ograniczać się tylko do typowych i znanych nam ciast. Świetną propozycją jest zrobienie jasnych babeczek polanych lukrem. Daje to efekt nieco przypominający jajka. Aby bezpiecznie przenosić babeczki oraz żeby się nie zgniotły, można skorzystać ze specjalnych kartonów na muffiny.
Ciekawym pomysłem są czekoladowe lizaki. W internecie można znaleźć przepisy na proste masy, z których formuje się kulki i chłodzi, by zesztywniały. W odpowiedni momencie wkłada się patyczki (mogą być to nawet przycięte wykałaczki), posypuje słodkimi proszkami czy lukruje. Na potrzeby Wielkanocy, kulki można uformować bardziej jajowato.
Ciasteczka w kształcie zajączków czy jajek i udekorowane jak pisanki, to też prosty sposób na wielkanocne słodkości. Wystarczy przepis na nasze ulubione ciastka, cukrowe pisak, smaczne polewy i otrzymujemy efektowne i śliczne ciastka. Jeśli zadbamy o odpowiednie konsystencje używanych produktów, które powinny być na opakowaniu, możemy też zrobić z nich prezent. Zapakować je do ozdobnych woreczków i podarować bliskim.