- Aktualności
- 0 polubienia
- 184 wyświetlenia
Robienie zdjęć produktów, to gałąź fotografii, która ma na celu wyeksponować najlepsze cechy tego co chcemy sprzedać. W zależności od typu asortymentu będzie ona zawierać sam produkt albo będzie on ukazywany w tematycznym otoczeniu. Zwykle jeśli artykuł zawiera wiele szczegółów albo najważniejsze są jego zalety wizualne, to na zdjęciu tło nie powinno być zbyt rozpraszające. Może być to np. obraz czy grafika. Jeśli jednak liczą się też właściwości jak np. w batonie, na fotografii można ukazać mleko, orzechy, czekoladę czy inne składniki, które ten baton zawiera. Takie zdjęcie nie będzie przekłamane, a wpłynie pozytywnie na odbiór przez potencjalnego kupującego.
Jakie są podstawy fotografii produktowej?
Fotografia produktowa dla początkujących i zaawansowanych, ma wspólne założenia i najważniejsze punkty. Są to światło, odpowiednie ułożenie produktu i ewentualnych elementów wokół, tło oraz obróbka. Obecnie nawet nasze podręczne smartfony i darmowe programy graficzne czy wsparcie się sztuczną inteligencją, potrafią stworzyć naprawdę ładne grafiki. Dla niewielkich biznesów może by to spora oszczędność funduszy i także szansa na nową pasję. W przypadku większej firmy warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów. Z czasem wydane środki, zwrócą się w postaci większej ilości zamówień.
Jakie światło przy robienia zdjęć produktu?
Idealnym wyborem do fotografii produktowej byłoby naturalne światło dzienne. Jednak tak jak potrafi się ono sprawdzić świetnie przy innych typach zdjęć, tak tutaj zwykle zawodzi. Wynika to z tego, że bardzo trudno byłoby ustawić całą kompozycję tak, aby cień padał tak jak chcemy lub żeby nie było go w ogóle. Co najczęściej jest pożądane. Ale dlaczego zwykle nie chcemy cieni w fotografii produktowej?
Cienie w fotografii produktu, mogą spowodować jego zniekształcenia, niepełny obraz artykułu. Kolory nie są dobrze oddane, a zdjęcie jest mniej szczegółowe. W dobie zakupów przez internet ważne jest, aby klienci mogli zapoznać się jak najlepiej z produktem. Stąd dodatkowo lupki przy zdjęciach umożliwiające dostrzeżenie większej ilości detali czy nawet fotografie 360 stopni, pozwalające na obejrzenie wyrobu z każdej strony. Oczywiście zdarzają się wspaniałe fotografie produktowe z zamierzonym cieniem czy niestandardowym oświetleniem, jednak takie rozwiązania lepiej sprawdzą się w wykonaniu przez profesjonalistów.
Najlepszym światłem do zdjęć artykułów jest światło dzienne. Można je uzyskać również sztucznie przez neutralne lampy LED. Ani zimne, ani ciepłe, zwykle jest to 5500 K (kelwiny). Wykorzystywane są do tego specjalne „parasolki” tzw. softboxy odbijające światło, ringi oświetleniowe (popularne nawet przy robieniu „zwykłych” zdjęć smartfonem) lub namioty bezcieniowe. Wykorzystuje się je w zależności od preferencji, od wielkości produktu czy kompozycji.
Czym jest namiot bezcieniowy?
Namiot bezcieniowy to konstrukcja, zezwalająca na równomierne rozproszenie się światła na produkcie. Pozwala to zniwelować wcześniej opisane efekty niepożądane. W namiocie bezcieniowym może być wykorzystywane światło naturalne jak i sztuczne. Podstawowe namioty i oświetlenie można kupić za niewielkie pieniądze w sieci. Często w pakiecie zawarte są również różne tła np. jednokolorowe zielone (greenscreen), dzięki którym łatwiej później edytować zdjęcie w programach graficznych. Jeśli pasują do naszego asortymentu, mogą po prostu być gotowym tłem.
Namiot bezcieniowy zwykle ma formę przypominającą nieco namiot turystyczny. Najpopularniejsze mają kształt sześcianu lub kulisty. Mogą być małe, a mogą takie by pomieścić człowieka. Lampy mogą być wbudowane, mogą być oświetlane wcześniej wspomnianymi softboxami czy ringami.
Jak zrobić kompozycję do zdjęcia produktu?
Kompozycja zdjęcia produktu zależy od naszych upodobań, preferencji potencjalnych klientów oraz tego co chcemy najbardziej na fotografii uwidocznić. W przypadku fotografii wypieków, zwykle są one na tyle bogato zdobione, że nie warto za bardzo rozpraszać uwagi odbiorcy elementami naokoło. Przy zdjęciach np. tortów istotną rolę odgrywają także podkłady tortowe.
Podkłady pod torty i ciasta mogą mieć wiele wymiarów, kolorów, grubości czy wykończeń rantów. Dla najbardziej wymagających istnieje możliwość stworzenia profesjonalnych podkładów pod torty polskiej produkcji, na indywidualne zamówienie. To pozwala na uzyskanie niestandardowych kształtów czy wzorów. Ponieważ zwykle są to po prostu podkłady okrągłe, kwadratowe czy prostokątne w kolorze złotym, srebrnym lub białym.
Dlaczego złote podkłady pod torty i ciasta są tak popularne?
Złote podkłady pod torty i ich popularność są nieprzypadkowe. Właśnie to, że ten kolor świetnie współgra z większością ciast i innych wypieków sprawia, że są najczęściej wybierane. Sprawiają, że każdy wypiek wygląda elegancko, schludnie, a przy tym „bogato”.
Jeśli nasze słodkości same w sobie są dość proste, można wykorzystać podkłady po to, by poukładać na nich wokół wypieków różne elementy. Kompozycja zależy od naszego gustu i poczucia estetyki. Jeśli nie mamy pomysłu, warto zainspirować się znalezionymi w sieci fotografiami. Popularne jest dodawanie owoców, słodyczy czy kwiatów. Najpopularniejsze przedstawienia ciast i tortów to w całości lub z ukrojonym kawałkiem, tak by widać było jego wnętrze.
To bardzo skrócona wersja podstaw robienia zdjęć produktowych, jednak może być dobrym wprowadzenie by się tym zainteresować. Nawet jeśli pieczesz bardziej amatorsko, a chcesz pochwalić się swoimi dziełami cukierniczymi w sieci, warto rozważyć powyższe porady. Ładnie i poprawnie wykonane zdjęcia mają większe zasięgi niż „zwykłe”.
Tort cytrusowy na złotym podkładzie pod wypieki
Tort czekoladowy na białym podkładzie w różowym kartonie z okienkiem
Przykładowe kulisy tworzenia zdjęć wypieków
Złoty podkład pod tort może pełnić rolę nie tylko dekoracyjną, ale i ochronną