To już ostatnia prosta do Świąt Bożego Narodzenia. Mimo, że wydarzenie ma charakter religijny w tym czasie są dni ustawowo wolne od pracy. Wynika to z tego, że większość obywateli naszego kraju jest Katolikami. Minimum dzięki temu nawet ateiści czy agnostycy często wykorzystują ten czas by spędzić go w gronie kochanych osób, świętując w podobny sposób - jednak co zrozumiałe bez obrządków religijnych.

Z celebracją wspominanych świąt nieodłącznie związane jest jedzenie. Dzień przed ich oficjalnym rozpoczęciem nazywany jest Wigilią Bożego Narodzenia. Wieczorem tego dnia spożywana jest kolacja, która tradycyjnie składa się z 12 potraw. Zależnie od regionu czy tradycji rodzinnych różnią się one między sobą jednak zwykle są to karp, barszcz czerwony z uszkami, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, bigos. Wiele osób w wigilię nie spożywa innego mięsa niż ryby, chociaż jest ono dozwolone w Katolicyzmie. Zakaz spożywania mięsa w Wigilię Bożego Narodzenia zniesiono w 1983 roku, w Polsce w 2003 roku. Jednak przestrzeganie tego nieobowiązującego już przepisu jest zalecane przez biskupów. 

Tradycyjnym, świątecznym ciastem jest makowiec. Zwykle ma formę podłużną i jest ciastem przekładanym masą makową z bakaliami. Warto spakować go w ozdobne i dopasowane kształtem kartoniki. Jednak może przybierać również kształt klasycznego placka czy babki. Forma jest dowolna i wszystko zależy tak naprawdę od własnych preferencji. Podobnie z dodatkami do niego. Innym popularnym wypiekiem jest piernik. Jest to słodkie, korzenne ciasto niekiedy o nieco pikantnym posmaku ze względu na dodawane do niego przyprawy. Są to np. cynamon, imbir, anyż a nawet pieprz. Jeśli mowa o piernikach, to nie może zabraknąć pierniczków. Mogą podobnie jak ciasto piernik być miękkie, a mogą mieć twardą strukturę. W naszym kraju tego typu wypieki kojarzone są z miastem Toruń, chociaż podobne przysmaki jadano już w starożytności.

Obok maku i ciast z przyprawami korzennymi, popularnym dodatkiem do świątecznych wypieków są orzechy. Wynika to z tego że jest to czas, w którym są dojrzałe i mają przyjemny smak. Do takich słodkości świetnie pasuje też miód czy czekolada. Z racji tego, że Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w zimie, pasują do nich właśnie takie cięższe, rozgrzewające przyprawy i składniki. Niezależnie jednak od tego jakiego rodzaju jest ciasto czy ciasteczka, są one niestety narażone na uszkodzenia. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych tacek czy podkładów oraz kartonów. Są przystosowane do kontaktu z żywnością, często zdobione świątecznie i dopasowane rozmiarem nie tylko do mniejszych wypieków, ale nawet ogromnych tortów. Dzięki temu łatwiej je przenosić, są stabilniejsze i łatwiej je przewieźć. Nie są drogie, więc warto zastanowić się nad ich zakupem niż później żałować, że nasz pięknie udekorowany wypiek zniszczył się.

Pierniczki

Ciasto świąteczne

Powiązane produkty

Pudełko EKO na makowiec 40 x 13 x 7 cm
Obecnie brak na stanie
Kartony według zastosowania

Pudełko EKO na makowiec 40 x 13 x 7 cm ( 5 szt ) z nadrukiem

MAK40/13/7bombka
18,47 zł
Pakowane po 5 sztuk  Pudełko na makowiec bez okienka 40 x 13 x 7 cm. Wykonane ze sztywnego kartonu min. 300 g/m2. Wymiar spodu pudełka to 40,5 x 13 x 7 cm. Pudełko składa się z dwóch elementów: spodu i przykrywki bez okienka. Pudełko z nadrukiem świątecznym.
Pudełko EKO na makowiec 40 x 13 x 7 cm
Obecnie brak na stanie
Kartony według zastosowania

Pudełko EKO na makowiec 40 x 13 x 7 cm (5 szt)

MAK40/13/7E
17,34 zł
Pakowane po 5 sztuk Cena z 5 sztuk Pudełko na makowiec bez okienka 40 x 13 x 7 cm. Wykonane ze sztywnego kartonu min. 300 g/m2. Wymiar spodu pudełka to 40,5 x 13 x 7 cm. Pudełko składa się z dwóch elementów: spodu i przykrywki bez okienka. 
Kartony według zastosowania

Pudełko na makowiec bez nadruku 40 x 13 x 7 cm (5szt)

MAK40/13/7B
16,73 zł
Pakowane po 5 szt Cena z 5 sztuk Pudełko na makowiec bez okienka 40 x 13 x 7 cm. Bez nadruku. Wykonane ze sztywnego kartonu min. 350 g/m2. Wymiar spodu pudełka to 40,5 x 13 x 7 cm. Pudełko składa się z dwóch elementów: spodu i przykrywki bez okienka.
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając Akceptuję lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.