Ciasta, ciastka, torty. Niejednokrotnie nie potrafimy się im oprzeć. I jak mawiał „klasyk” – wszystko jest dla ludzi, jednak trzeba to po prostu robić z umiarem. Zwykle nic się nie stanie jeśli pofolgujemy sobie na jakiejś imprezie, jednak codzienne spożywanie dużej ilości cukru po prostu nie jest zdrowe.

Obecnie coraz popularniejsze są zamienniki cukru. Dzięki temu, że stały się powszechne również ich cena jest dużo bardziej przystępna. Kiedyś wybór był niewielki. Królowały głownie słodziki na bazie aspartamu pod postacią małych, białych pastylek. Mają one rzeczywiście niewiele kalorii, jednak z czasem zaczęto zarzucać aspartamowi rakotwórcze działanie. Nie zostało jednoznacznie stwierdzone czy jest szkodliwy. Duże organizacje związane ze zdrowiem np. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) czy amerykański National Cancer Institute negują te twierdzenia. Istnieją założenia, że wiele badań zostało po prostu źle przeprowadzonych. 

Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do aspartamu istnieje jeszcze wiele innych zamienników. Do najpopularniejszych i najbardziej nam znanych zalicza się po prostu miód. Różni się on jednak od krystalicznego cukru strukturą, co może mieć znaczenie przy pieczeniu czy gotowaniu. Ksylitol jednak już biały cukier przypomina bardzo mocno. Jest to również cukier, jednak brzozowy i pozyskiwany z kory brzóz. Jednak aktualnie w skali masowej wytwarza się go również z kukurydzy. Jeśli mamy wybór warto jednak korzystać z tradycyjnego ksylitolu, gdyż jego produkcja jest mniej szkodliwa dla środowiska.

Innym słodkim zamiennikiem klasycznego, białego cukru jest erytrytol. Ma on zerowy indeks glikemiczny dlatego może sprawdzić się w diecie cukrzyków. Nie jest metabolizowany w organizmie człowieka i w prawie niezmienionej formie wydalany jest z organizmu. To wszystko sprawia, że jest bardzo niskokaloryczny. Nie jest też dużo mniej słodki. 1 gram erytrytolu to około 0,2-0,4 kalorii, a standardowego cukru białego 4 kalorie. 1 łyżeczka cukru to około 15 gram, więc zamiana składników ma ogromne znaczenie.

Stewia to kolejny świetny zamiennik białego cukru. Charakteryzuje ją jeszcze niższa kaloryczność od erytrytolu, również ma zerowy indeks glikemiczny. Ponadto wpływa pozytywnie na obniżanie ciśnienia krwi oraz pracę trzustki. Ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne. Może mieć jednak działanie przeczyszczające i nie jest zalecana dla dzieci poniżej 3 roku życia oraz osób z borykających się z zespołem jelita drażliwego czy problemami żołądkowymi.

Wiele ze wspominanych zamienników cukru można dostać już nawet w małych marketach. Spełniają one wszelkie normy żywnościowe, jednak zawsze warto sprawdzić czy nie ingerują z przyjmowanymi przez nas lekami. Na pewno jednak stanowią świetną alternatywę dla cukru, który niestety często pochłaniamy w ogromnych ilościach. Nie tylko gazowane napoje mają dużo kalorii. Często wydaje nam się, że sok czy napój będzie optymalnym wyborem, a tak naprawdę one również zwykle mają dość sporo kalorii. Warto zwracać na to uwagę.

Dzięki temu zamiast wypić kilka szklanek soku, który zamiast gasić pragnienie może je jeszcze podbijać, będziemy mogli pozwolić sobie bez wyrzutów sumienia na kawałek ciasta czy tortu.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przesyłamy najlepsze życzenia dla wszystkich naszych Klientów i Kontrahentów. Niezależnie od tego czy je Państwo obchodzicie czy jest to po prostu czas spędzania go w gronie najbliższych lub odpoczynku, życzymy spokoju, zdrowia, pomyślności, radości i wiele szczęśliwych chwil w nadchodzącym Nowym Roku.

Zespół Aleksander-Print

Miód w formie plastrów i ciekłej

Miód

Aspartam na łyżeczce

Aspartam

Powiązane produkty

Podkład pod tort z grawerem
Produkt dostępny na zamówienie - Czas realizacji: 2-3 dn
Podkłady pod torty i ciasta

Grawer na podkładzie + podkład (pakowane po 10szt)

ANG_GRAWER
143,66 zł
Usługa grawerowania nazwy firmy lub logo na podkładach w stylu angielskim + podkłady angielskie.  Pakowane po 10szt.
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając Akceptuję lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.