Nazwa karnawał pochodzi z języka włoskiego od słowa "Carnevale" i z łaciny "carnem levāre" lub "caro, vale". Oznaczają one w wolnym tłumaczeniu "pożegnanie z mięsem. Nawiązuje to do czasu przed katolicką tradycją postu, obowiązującą wierzących przed świętami Wielkanocnymi. Istnieje też teoria mówiąca o tym, że etymologia słowa Karnawał pochodzi od łacińskiego "carrus navalis". Był to wóz mający postać okrętu, który wykorzystywano w procesjach ku bogini Izydzie i Dionizosowi. 

Świętowania karnawału niezależnie od nazwy często związane były z celebracją w celu zwiększenia płodów rolnych. Tańce, które wykonuje się w tym czasie nawiązują do przekonania, że im wyżej będzie się skakać, tym bogaciej obrodzą zboża. 

Karnawał trwa od Święta Trzech Króli/Święta Objawienia Pańskiego czyli 6 stycznia do rozpoczęcia postu, który kończy tzw. "śledzik" i Środa Popielcowa. W Polsce pierwotnie obchodzono Zapusty. W wielu regionach zaczynały się one jednak dopiero w ostatnich tygodniach, a nawet dniach przed Wielkim Postem. Był to czas, w którym w miarę możliwości finansowych pozwalano sobie na większe i bardziej bogate jedzenie. Oczywiście na najwięcej mogła pozwolić sobie szlachta, która nie stroniła w tym czasie od tłustego mięsa bez większego umiaru. Był to dla nich czas zabaw, wspaniałych kuligów, polowań i tańców. Bawiono się w rytm takich rodzajów muzyki jak mazurki, polonezy, młynki czy hajduki.

Jednak i biedniejsi świętowali jak mogli. Przebierano się za różne zwierzęta takie jak tury i bawoły, postacie np. żandarmów i kozaków. Tworzono kukły np. "Sierotki", postacie chłopca i dziewczynki na kole, które można było obracać co wyglądało jakby lalki tańczyły. "Konia" z głową końską na trzonku i dzieckiem przykrytym jakby prześcieradłem, na którym inni jeździli. "Kozy" również na drągu, owiniętym materiałami i ozdobami. Poprzebierani chłopcy krążyli po domach w oczekiwaniu na drobne datki lub jedzenie. Zdarzały się nawet porywania niechętnych, których przetrzymywali w karczmie aż nie dostali za nich okupu. Część osób uważała, że brak ofiary spowoduje nieurodzaj. W środę popielcową miejscowe kobiety urządzały w karczmie tańce, które miały zapewnić pomyślność w urodzaju konopi.

Obecnie karnawał kojarzy się przede wszystkim z hucznymi imprezami i balami maskowymi. Prawdopodobnie ten sposób świętowania wywodzi się z Włoch. Najbardziej znanym karnawałem dzisiaj jest ten w Brazylii w Rio de Janeiro. Co roku odbywają się tam niesamowite pochody poprzebieranych ludzi na robiących wrażenie, bogato zdobionych platformach. Uczestniczą też w nich uzdolnieni tancerze i całość daje przepiękne, kolorowe widowisko. Drugim najbardziej popularnym karnawałem na świecie jest wydarzenie organizowane w Londynie.

W Polsce aktualnie nie ma kultury aż tak hucznego obchodzenia karnawału. Jednak organizowane są różne imprezy przez osoby prywatne, firmy jak i jednostki samorządowe. Popularne są zabawy przebierane, w bogato zdobionych miejscach. Do tego przydatne są różne akcesoria dekoracyjnie, które pomagają stworzyć imprezowy nastrój. W naszym kraju z takimi zabawami związana jest też kultura jedzenia. Przygotowując różne smakołyki warto pamiętać, żeby je dobrze zabezpieczyć. Np. do tortów idealnie sprawdzą się podkłady i dedykowane im kartony.

Zapusty w miejscowości Podmokle Wielkie w 1950 roku

Zapusty w miejscowości Podmokle Wielkie w 1950 roku

Typowa maska karnawałowa

Typowa maska karnawałowa

Powiązane produkty

Barwniki spożywcze w żelu wysokiej jakości. Nawet z małej dawki aplikacji możemy uzyskać intensywne i żywe kolory dzięki zastosowaniu dużej mocy barwnej. Barwniki żelowe idealnie nadają się do barwienia mas cukrowych, bitej śmietany, lukru czy produktów na bacie cukry, kruchego ciasta oraz biszkoptów i wiele więcej. 
Masa cukrowa
Obecnie brak na stanie
36,63 zł
Masa plastyczna (cukrowa) firmy Modecor, dzięki której pięknie udekorujesz torty angielskie , ciasta, muffiny, pierniczki oraz stworzysz niepowtarzalne figurki na Swój tort. Dzięki swojej plastyczności lukier plastyczny jest gotowy od razu gotowy do użycia. Wystarczy ugnieść rozwałkować i wycinać kształty lub formować jak plastelinę i tworzyć z niej...
Masa plastyczna
Dostępny produkt z innymi opcjami
Masa plastyczna (cukrowa) firmy Modecor, dzięki której pięknie udekorujesz torty angielskie , ciasta, muffiny, pierniczki oraz stworzysz niepowtarzalne figurki na Swój tort. Dzięki swojej plastyczności lukier plastyczny jest gotowy od razu gotowy do użycia. Wystarczy ugnieść rozwałkować i wycinać kształty lub formować jak plastelinę i tworzyć z niej...
Podkłady pod torty i ciasta

PODKŁAD POD TORT STYRODUR BIAŁY

STY_B
10,52 zł
Podkład styrodurowy okrągły Biały ✅Podkład wykonany z styroduru. ✅Na górze podkładu biała podkładka do żywności ✅Rodzaj podkładu spełnia wszelkie atesty do żywności.
Podkłady pod torty i ciasta

PODKŁAD POD TORT STYRODUR CZARNE

STY_CZ
11,03 zł
Podkład styrodurowy okrągły Czarne ✅Podkład wykonany z styroduru. ✅Na górze podkładu czarna podkładka do żywności ✅Rodzaj podkładu spełnia wszelkie atesty do żywności.
Podkłady pod torty i ciasta

PODKŁAD POD TORT STYRODUR SREBRNY

STY_S
11,03 zł
Podkład styrodurowy okrągły Srebne ✅Podkład wykonany z styroduru. ✅Na górze podkładu srebrna podkładka do żywności ✅Rodzaj podkładu spełnia wszelkie atesty do żywności.
Podkład styrodurowy
Dostępny produkt z innymi opcjami
Podkłady pod torty i ciasta

PODKŁAD POD TORT STYRODUR ZŁOTY

STY_Z
11,03 zł
Dzięki zastosowaniu sytroduru o grubości 2 cm wraz z podkładką złotą otrzymujemy sztywny podkład z atestami do kontaktu z żywnością o gładkiej wierzchniej warstwie która jest odporna na tłuszcz oraz nie przesiąka. Jako producent tego produktu dajemy możliwość zamówienia podkładu na wymiar oraz jest możliwość stworzenia wzoru takiego jak serce itd....
Serwetki pod tort
Dostępny produkt z innymi opcjami
Artykuły domowe i imprezowe

Serwetki złote i srebrne pod tort

4,65 zł
Serwetki w kolorze złotym lub srebrnym do wyboru. Dostępne w średnicach 30, 33 i 36 cm. Pakowane po 4 szt. Uwaga! Kupujesz komplet 4 szt.
Topper
Produkt na zamówienie
20,00 zł
Topper na tort z Twoim dowolnym napisem - max. 3 słowa Topper wykonujemy na indywidualne zamówienie Produkt jest spersonalizowany poprzez umieszczenie podanego przez klienta tekstu MAKSYMALNIE 3 słowa
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając Akceptuję lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.