Ekologia to nauka o przyrodzie i otaczającym nas środowisku oraz ich oddziaływaniu na siebie. Odkąd coraz głośniej mówi się o negatywnym wpływie wielu działań człowieka na ziemię, jest też coraz więcej osób, które ten zły wpływ chcą ograniczyć.
Świat idzie do przodu i mamy coraz większa świadomość na temat tego, że jako ludzie nie możemy bezmyślnie produkować tego co nam się podoba. Jest wiele produktów, których utylizacja jest bardzo trudna i kosztowna lub po prostu ich wytwarzanie jest szkodliwe dla środowiska. Niekoniecznie chodzi o to, żeby odmówić sobie wszystkiego ale czasem podejmować wybory, które w skali świata mają znaczenie. Ogromnie ważne jest po prostu ograniczanie. To jeden z powodów, dla których opakowania kartonowe i eko stały się tak popularne i zostały świetną alternatywą dla plastiku.
Innym aspektem jest to, że co niektórym kolory już się przejadły. W latach 90’ zostaliśmy zasypani ogromem nowych gadżetów i produktów z tworzyw sztucznych. Był to zachwycający powiew barwnej, plastikowej nowości, który jednak obecnie już od wielu lat jest standardem. Minimalizm nie jest też już kojarzony z biedą, a wręcz z czymś przemyślanym i ciekawym. Dzięki neutralnej barwie opakowania w kolorze eko mogą być wykorzystywane na różne okazje. Bez problemu można też na nich umieścić napis czy grafikę i będzie ona świetnie widoczna.
Kartonowe opakowania eko są też coraz częściej wykorzystywane przez znane marki. Te szczególnie wystawione są na opinię ludzi, więc dla własnego dobra zwykle starają się dostosować do najnowszych eko trendów. Jest to jednocześnie dobry ruch marketingowy i coś pozytywnego dla środowiska.
Klasyczne kartony zazwyczaj są wykonywane ze zmielonej pulpy papierowej i mają gramaturę od 160 g/m2 do 315 g/m2. Ważne żeby papier, z którego są zrobione posiadał certyfikat FCS. Po angielsku Forest Stewardship Council. Jest to certyfikat poświadczający, że przy pozyskaniu surowca do produktu została zachowana racjonalna gospodarka leśna. Jest to bardzo ważne, ponieważ lasy nie tylko nie są nieograniczonym zasobem, którego odbudowa trwa latami, ale mają też wpływ na wiele roślin, zwierząt, a nawet i ludzi. Niekontrolowana wycinka drzew z dużym prawdopodobieństwem skończyłaby się katastrofą ekologiczną. Przy wspomnianym certyfikacie ważna jest też legalność nabycia surowca.
Certyfikaty FSC są trzy. Pierwszy FSC „Czyste” (FSC Pure) oznacza, że w produkcie 100% składu jest zatwierdzone przez FSC. Kolejny FSC „Mieszane” (FSC Mixed Sources informuje, że certyfikat FSC to 70% składu, ale pozostała część to „drewno kontrolowane”, które i tak spełnia normy dobrej gospodarki leśnej. Certyfikat FSC „z Recyklingu” (FSC Recycled) daje nam znać, że produkt który mamy przed sobą, zawiera aż 85% surowca z recyklingu.