Baba wielkanocna tradycyjnie robiona była z ciasta drożdżowego, jajek, soli, z bakaliami takimi jak np. rodzynki, kandyzowana skórka pomarańczowa i zdobiono je lukrem. Obecnie w wydaniach wielu osób występuje w wariantach z różnego ciasta, jednak wspólnym mianownikiem jest charakterystyczny kształt. Uzyskiwany jest dzięki okrągłej formie z karbowanymi brzegami i stożkiem w środku. Powoduje on dobrze znaną „dziurę” w babce.
Mazurek jest dość płaskim ciastem, które występuje zwykle w formie prostokąta lub kwadratu. Wyróżniają go bogate zdobienia i to, że często składa się z 2 rodzajów ciasta. Zwykle kruchego i biszkoptu. Dekorowany jest na przeróżne sposoby lukrami, polewami, posypkami, bakaliami tworzącymi urokliwe grafiki.
Sernik to ciasto na bazie twarogu. Często występuje z rodzynkami. Takie rozwiązanie ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Tradycyjny sernik jest pieczony, jednak występuje również wariant „na zimno”. To schłodzony twaróg ze śmietaną i górą zrobioną z galaretki.
Chałka to ciasto drożdżowe zwykle zaplatane w kształt warkocza. Może być na słodko, jednak równie dobrze smakować będzie jej wytrawna wersja, która z powodzeniem zastąpi pieczywo. Chałka to pieczywo, które w czasie swoich świąt upodobali sobie choćby Żydzi.