Rogale Świętomarcińskie to klasyczny poznański wypiek. Robiony jest z białego maku, bakalii i tłuszczu, a wszystkie te produkty zawijane są w ciasto drożdżowe. Tak tworzy się pyszny rogal. To istotny element uroczystości ku czci św. Marcina, patrona głównej ulicy Poznania, obchodzonej 11 listopada. Rogale Świętomarcińskie to nie tylko smakowity przysmak, ale także symbol długiej tradycji i kulturowego dziedzictwa, szczególnie istotny dla mieszkańców Poznania. Ich historia sięga głęboko w przeszłość, łącząc elementy religijne, folklorystyczne i kulinarne

Rogale Świętomarcińskie – legendy i historia

Historia rogali świętomarcińskich tkwi w odległych czasach, sięgających nawet okresu przedchrześcijańskiego. Początkowo podczas jesiennych obrzędów ofiarowano bogom wole rogi lub ich symboliczną wersję - zwinięte ciasto. Kościół katolicki związał je z postacią św. Marcina. Kształt rogala interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą według legendy zgubił koń świętego.

Historycy potwierdzają, że tradycja wypieku Rogali Świętomarcińskich w Poznaniu sięga co najmniej 1860 roku. Potwierdza to najstarsza znana dzisiaj reklama tego wyrobu w "Dzienniku Poznańskim". Mimo tego, powszechnie znana legenda głosi, że obecna forma Rogali narodziła się dopiero w 1891 roku. To właśnie wtedy proboszcz parafii św. Marcina ksiądz Jan Lewicki, wezwał wiernych do naśladowania kościelnego patrona. Za przykładem świętego Marcina zachęcał ich do pomocy potrzebującym. Cukiernik Józef Melzer obecny na mszy prowadzonej przez duchowneg przywrócił dawną tradycję, przyczyniając się do jej odrodzenia. Po I wojnie światowej zwyczaj obdarowywania ubogich kontynuował Franciszek Rączyński, a tuż po II wojnie światowej to Zygmunt Wasiński zapobiegł zapomnieniu tradycji.

Jakie znaczenie mają Rogale Świętomarcińskie dzisiaj?

Obecnie aby cukiernia mogła legalnie używać nazwy "Rogale Świętomarcińskie", musi posiadać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Powstała ona z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej oraz Urzędu Miasta Poznania. W roku 2015 aż 101 piekarni i cukierni otrzymało ten certyfikat. Nazwa "Rogal Świętomarciński" została również wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. To również potwierdza jej historyczne i kulturowe znaczenie. A jak właściwie robione są omawiane słodkości?

Wypiek Rogali Świętomarcińskich to cały proces i staranna praca rzemieślnicza. Przygotowanie ciasta na margarynie to dopiero początek tego skomplikowanego procesu. Wymaga on czasu i precyzji na każdym etapie. Ciasto musi odpocząć, a następnie jest wałkowane i delikatnie smarowane tłuszczem. Dodanie bakalii i białego maku odgrywa kluczową rolę, a całość zwijana jest w charakterystyczny kształt rogala. Cały proces trwa kilka dni.

Idealne opakowanie dla Rogali Świętomarcińskich

Gdy wypiekasz Rogale Świętomarcińskie, warto zadbać nie tylko o ich smak, lecz także prezentację. Odpowiednie opakowanie może wpłynąć na odbiór tego wyjątkowego produktu. Kartony na Rogale Świętomarcińskie są idealnym rozwiązaniem, zapewniając zarówno estetyczną otoczkę, jak i ochronę podczas transportu czy przechowywania. Starannie zapakowane Rogale prezentują się jeszcze bardziej zachęcająco, przyciągając wzrok klientów i podkreślając ich wartość.

Ewolucja Rogali Świętomarcińskich od legendy po współczesność jest dowodem na to, jak kultura i tradycja trwają przez wieki, zachowując swoje znaczenie i popularność. Niezaprzeczalnie, Rogale Świętomarcińskie nie są wyłącznie smacznym wypiekiem, lecz również symbolem poznańskiego dziedzictwa kulinarnego.

Proces zawijania rogala

Proces zawijania rogala

Stara reklama Rogali Świętomarcińskich w prasie

Stara reklama Rogali Świętomarcińskich w prasie

Obraz - Święty Marcin na koniu

Obraz - Święty Marcin na koniu

Powiązane produkty

Karton na rogala świętomarcińskiego
PRODUKT DOSTĘPNY NA ZAMÓWIENIE - indywidualna wycena
Kartony według zastosowania

Kartonik 11 x 10 x 5 cm na 1 szt. rogala ok. 120 g (5szt)

ROG11/10/5
0,00 zł
Pakowane po 5 szt Karton na jednego rogala świętomarcińskiego (ok. 120 g) o wymiarach 11 x 10,5 x 5,5 cm. Wykonany z tektury 240-300 g/m2 (papier atestowany). Możliwy kolorowy nadruk. Cena dotyczy kartonika bez nadruku.
Kartony na rogale
PRODUKT DOSTĘPNY NA ZAMÓWIENIE - indywidualna wycena
Kartony według zastosowania

Kartonik 13 x 12 x 7 cm na 1 szt. rogala ok. 180 g (5szt)

ROG13/12/7
2,39 zł
Pakowane po 5 szt Karton na jednego rogala świętomarcińskiego (ok. 180 g) o wymiarach 13 x 12 x 7 cm. Wykonany z tektury 240-350 g/m2 (papier atestowany). Możliwy kolorowy nadruk. Cena dotyczy kartonika bez nadruku.
Kartony według zastosowania

Kartonik do rogali 24 x 16 x 7 cm (5szt)

ROG24/16/7
0,00 zł
Pakowane po 5 szt Kartonik do rogali świętomarcińskich o wymiarach 24 x 16 x 7 cm. Wykonany z kartonu 300/350 g/m2 (papier atestowany).
Karton na rogala
PRODUKT DOSTĘPNY NA ZAMÓWIENIE - indywidualna wycena
Kartony według zastosowania

Kartonik skośny 14 x 12 x 7 cm na 1 szt. rogala ok. 240 g (5szt)

ROG14/12/7_SKOŚNY
0,00 zł
Pakowane po 5 szt Karton na jednego rogala świętomarcińskiego (ok. 240 g) o wymiarach 14,5 x 12,5 x 7 cm. Wykonany z tektury 250-350 g/m2 (papier atestowany). Możliwy kolorowy nadruk. Cena dotyczy kartonika bez nadruku.
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając Akceptuję lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.